دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی از زمان‌های دور تا به امروز در زندگی همه ما نقش بسیار مهمی داشته است. هر شهر یا کشوری مناسب با عقاید و آداب و رسوم خود محیط منزل یا مکان مورد نظر خود را طراحی می‌کردند و چیدمان و دیزاین خود را رنگ و لعاب خاصی می‌دادند مثل طراحی نقش‌ها بر روی سنگ‌ها و نقاشی کشیدن روی چوب و گل‌ها.

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی و معماری دار ای سبک‌های مختلفی ست که عبارتند از:

1. دکوراسیون داخلی مدل ایرانی دارای طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان‌های رفیع، ستون‌های و در آخر تزئینات گوناگون که هر کدام معرف طراحی ساده ایرانی است.

2. دکوراسیون داخلی مدل کلاسیک یا مدرن که بسیار ساده صاف، صیقلی، براق و شفاف است.

3. دکوراسیون داخلی مدل ساحلی یا هامپتون که از مناطق آمریکایی ساحلی آمده است و مشخصات آن با نور،پ الت همراه با رنگ‌های سرد و طبیعی با سایه‌های سرد و سبز است و مبلمان آن سفید یا بژ استفاده می‌شود و شامل وسایل چوبی و لوازم جانبی هستند که از دریا الهام گرفته شده است.

4. دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال یک تعادل بین سبک سنتی و مدرن است. در سبک مدرن از مواد استفاده شده در سبک مدرن مانند استیل و یا شیشه استفاده شده و در کنار آن‌ها از مبلمان مجلل با پارچه مخملی، همانند سبک سنتی، نیز استفاده می‌شود. در دکوراسیون انتقالی از پالت رنگی نسبتا خنثی برای ایجاد حس آرامش استفاده می‌شود که در عین شیک و براق بودن، فضایی صمیمی و خودمانی را به وجود می‌آورد.

5. دکوراسیون روستیک یا همان سبک دکوراسیون روستایی که از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ و ایجاد سبکی شبیه به سبک زندگی آرام روستایی است.

6. دکوراسیون داخلی مدل ژاپنی که تمیز بودن، کم کردن جزئیات و توجه به سادگی از خصوصیات بارز دکوراسیون داخلی ژاپنی است و اکثرا به صورت مربع است.

7. دکوراسیون داخلی مدل چینیکه سه اصل مهم در این مدل سادگی، انرژی و طبیعت است و رنگ‌های اصلی کاربردی در این سبک مشکی، طلایی، زرد و قرمز هستند.

8. دکوراسیون داخلی مدل مراکشی که مدل عجیب و غریب است عناصر اصلی در آن فرش، کاشی، ظروف رنگی، سفال فانوس، آثار فلزی، کف پوش سفالی قرمز، سکوهای بیرون زده از دیوار، مبلمانی با چوب‌های منبت و مشبک، سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی، چراغ‌های تاریک و رنگ‌های مورد مصرف آبی فیروزه‌ای و کبود، سفید و سبز هستند.

9. دکوراسیون داخلی مدل فردی مستقل و تک‌رو (سبک مدرن با رویکردی مبتکرانه)

10. دکوراسیون داخلی مدل مصری از سنگ‌های طبیعی مثل آهک و حجم‌های مکعبی، حجیم و خطوط مستقیم ستون‌های قطور و نقش دارو پنجره‌های مشبک چوبی با رنگ تیره استفاده می‌شود.

11. دکوراسیون داخلی مدل هندی از تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن دوزی ظریف، چهل تکه و مندیر (معبد کوچکی که هر جایی در خانه غیر از اتاق خواب می توان قرار داد) و استفاده از نقش‌های شیوا، لاکشمی، گانشا و همینطور نقش فیل (اعتقاد هندوها بر به ارمغان آوردن ثروت) استفاده میشود..

12. دکوراسیون داخلی مدل رومی باستانی و استفاده بجا از تزئینات و مجسمه سازی است.

13. دکوراسیون داخلی مدل یونان باستان که قراردادن فرم سنتوری بر بالای ساختمان، استفاده از معماری هندسی بر پایه تناسب در این مدل است. از مصالح آهک و مرمر سفید استفاده می‌شود و از نور زیاد استفاده می‌شود.

دکوراسیون مدل انگلیسی

 

14. دکوراسیون داخلی مدل روکوکو (ترکیبی از احساسات و ظرافت‌ها، لوکس و شیک بودن) میزان آراستگی‌ها در آن کمتر شده و بیشتر از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود.

15. دکوراسیون داخلی مدل ویکتوریایی از خصوصیات مهم آن هماهنگی و تعادل است. استفاده از شمعدان‌های بزرگ و چلچراغ‌های بزرگ شیشه‌های نقش دار از نشانه‌های این سبک است.

16. دکوراسیون داخلی مدل انگلیسی دارای این مدل‌ها می‌باشد.

(S,C چوب‌های انحنا دار شکل‌ها) مدل ویلیام مری

(Sپایه‌های کابریولی و قوس دار) مدل کویین آن

مدل جورجین (استفاده از روکش چوب پارچه کوبی، کاغذ دیواری، چوب‌های ماهاگونی، اقاقیا)

مدل چندیل (پایه‌های کبدیولی داشتند که به پنجه یک گربه میان با توپی که گرفته بود ختم می‌شود)

هپل وایت (صندلی با پشتی سپری یا قلبی شکل)

شرایتون (پایه استوانه شیاردار یا مارپیچ)

سبک بیرر میر (مدال‌ها با نقاشی پرتره زیاد کاربرد داشت)

سبک باهاوس (به کارگیری فلز در قاب صندلی و مبلمان زیادتر شده) پیشگام مدرنیسم در معماری

17. دکوراسیون داخلی مدل آرت نوو (سبکی زیبا و شکیل که خطوطی نرم، منحنی، مواج و پر و پچ و تاب دارد)

18. دکوراسیون داخلی مدل آرت دکور (همان هنر تزئینی که از آن با نام‌های جاز مدرن یا مدرن می‌توان نام برد)

19. دکوراسیون داخلی مدل فرانسوی که ترکیبی از سبک روستیک (روستایی) و سلطنتی (شاهانه) است. از رنگ‌های طلایی، آبی، قرمز، سبز و طرح گل و گیاه و برگ در قاب آینه و صندلی‌های چوبی بسیار استفاده می‌شود.

20. دکوراسیون داخلی مدل سوئدی از روشنایی و آب و هوای اسکاندیناوی و وجود عناصر کمرنگ، روشن، پر زرق و برق و پر جلوه در دکوری‌های یک منزل استفاده می‌شود.

21. دکوراسیون داخلی مدل باروک که منعکس کننده‌ی طراحی‌های دراماتیک است (نوعی سبک کلاسیک)

22. دکوراسیون داخلی مدل گوتیک، یک شاهکار هنری در حوزه معماری است و به خاطر داشتن طرح‌های ظریف و پیچیده نشان دهنده قدرت و زیبایی است و از رنگ‌های تیره با غلظت بالا استفاده می‌شود.

23. دکوراسیون داخلی مدل اوریگامی، با خم کردن کاغذ در طراحی این مدل استفاده می‌شود.

24. دکوراسیون داخلی مدل مونوکروماتیک که از یک رنگ در طیف‌های تیره تا روشن استفاده می‌شود.

25. دکوراسیون داخلی مدل کلاسیک با تفسیر جدید تلفیقی بین قدیم و جدید است.

26. دکوراسیون داخلی هالیودی، استفاده از مبلمان با شکوه مخملی و عتیقه جات گرانب‌ها و رنگ‌هایی خیره کننده مانند بنفش، قرمز و فیروزه‌ای استفاده می‌شود.

در طراحی دکوراسیون داخلی همه این مدل‌ها مزایای به خصوصی دارند که در هر محیطی از رنگ‌ها و دیزاین مربوطه به آن محیط استفاده می‌شود. هرمدلی را نمی‌توان با ذهنیت در حین انجام کار درست کرد بله نیاز به طراحی داخلی دارد. چون در طراحی داخلی تمام ایرادها و زیبایی‌های آن پروژه دیده می‌شود که اگر نیاز به تعمیرات داشت در زمان و هزینه صرفه جویی شود و از نرم افزارها و برنامه‌های مختلفی مانند (VIREY) که به حقیقت نزدیک‌تر است و نرم افزار جامع و کامل (D MAX) که از وضوح بالایی برخوردار است، استفاده می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *