انواع تایل

در بازار امروز انواع تایل سقف کاذب در جنس‌های مختلف وجود دارد.

انواع تایل سقف کاذب

انواع تایل سقف کاذب عبارت است از:

 1. تایل‌های گچی
 2. تایل‌های آکوستیک
 3. تایل‌های فلزی
 4. تایل‌های الیاف معدنی
 5. تایل آلومینیومی

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. تایل‌های گچی

تایل‌های گچی با 2 نوع تولید و روانه بازار می‌شوند که ابعاد آنها 60*60 سانتی‌متر است.

تایل‌های گچی ساده

تایل‌های گچی ساده قابلیت جذب صوت را ندارند و هیچگونه سوراخی در آنها وجود ندارد و در دو نوع تایل ساده گچی وجود دارد که شامل روکشدار و بدون روکش می‌باشد. به رنگ آمیزی نیاز ندارند و سرعت عمل آنها در حین کار بسیار بالا می‌باشد.

تایل‌های روکشدار آلومینیومی

به رنگ آمیزی نیاز دارند. تایل‌های با روکش آلومینیوم در پشت تایل در محل‌هایی که خطر ریزش آب وجود دارد و یا محل‌هایی که احتمال تعریق وجود دارد قرار می‌گیرند. مانند:محل عبور لوله‌های تاسیساتی، منطق شرجی شما و جنوب در کشور.

انواع تایل سقف کاذب

2. تایل‌های آکوستیک

وقتی که در پشت تایل از لایه پشم سنگ استفاده می‌شود جذب صوت بسیار افزایش پیدا می‌کند که یکی از ویژگی‌های اصلی تایل های آکوستیک همین خاصیت جذب صوت بالای آن است. از این تایل‌ها در ساختمان‌هایی مثل بانک‌ها، آمفی تئاترها کتابخانه‌ها، دفاتر کار و … استفاده می‌شوند.

تایل‌های آکوستیک انواع مختلفی دارند:

1. تایل گچی آکوستیک مدل 36/12/8 پانچ دایره

تایل‌های پانچ دایره خاصیت جذب صوت بالایی دارد .بر روی این تایل‌ها سوراخ‌هایی به شکل دایره به قطر 8 و 12 میلی‌متر و فاصله مرکز به مرکز دایره‌ها از هم 36 میلیمتر است و به صورت نامنظم می‌باشند.

2. تایل گچی آکوستیک مدل ۵۰/۱۲/۸ پانچ دایره 2.

این نوع تایل‌ها همانند تایل مدل 36/12/8 است و فاصله مرکز آن به مرکز دایره‌ها از هم 50 میلی‌متر است.

3. تایل گچی آکوستیک مدل ۱۸/۸ پانچ دایره 3.

این نوع تایل‌های آکوستیک همانند مدل‌های گفته شده بالاست و فاصله مرکز آن تا مرکز دایره‌ها از هم 18 میلی‌متر است.

4. تایل گچی آکوستیک مدل ۲۵/۱۲ پانچ مربع

این نوع تایل‌های پانچ دارای خاصیت جذب صوت بسیار بالا هستند. بر روی این تایل‌ها سوراخ‌هایی به شکل مربع وجود دارند که ضلع آن‌ها 12 میلیمتر و فاصله مرکز به مرکز آنها 25 میلی‌متر است.

عایق صوتی چیست؟ تایل‌های سقفی آکوستیک به صورت دولایه‌ای و حالت مشبک که دارای سوراخ های قرارداده شده بر روی لایه فوقانی است باعث میشود که امواج صوت جذب و کاهش پیدا کند که به آن عایق صوتی میگویند.

3. تایل‌های فلزی

ویژگی‌های تایل‌های فلزی که باید مورد بررسی قرار بگیرند به این صورت است:

1. جنس

تایل‌های فلزی از جنس آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه با کیفیت خیلی بالا تولید می‌شوند که ضخامت آن بر اساس نوع کاربردی آن 5/. یا 8/. می‌باشد. البته بر طبق نوع سفارش مشتری هم تولید خواهد شد.

2. فرم و ابعاد

این  مدل تایل‌های سقفی به صورت مربع یا مستطیل تولید می‌شوند. رایج‌ترین آنها در بازار تایل‌های مربعی است و خیلی زود تحویل داده می‌شوند که ابعاد آنها 60*60 میلی‌متر است. البته از نظر ابعاد به شکل‌های مختلف تولید می‌شوند.

3. رویه

در کارخانه زمانی که آخرین مرحله تولید فرا می‌رسد این تایل‌ها را با رویه بسیار مقاوم از پودری پلی استر می‌پوشانند.و این تایل‌ها در رنگ سفید که رنگی جهانی است تولید می‌شوند. بقیه رنگ‌ها بر اساس سفارش مشتری تولید می‌شوند.

4. آکوستیک

امروزبا به روز شدن دنیای انسان‌ها یکی از مشکلاتی که برای آن‌ها ایجاد شده است نداشتن آرامش به علت آلودگی صوتی و شلوغی است و یکی از راه‌های کم کردن این مشکلات این است که دیواره‌ها و سقف‌های ساختمان‌ها را جوری پوشش دهی کنند که باعث کاهش سر و صدا شود. تایل سقف آکوستیک یکی از راه‌های جذب سر و صدا و ایجاد آرامش به میزان بسیار بالاست که در بسیاری از محیط‌ها و استودیوها استفاده می‌شود.
تمام تایل‌ها در شکل‌های متفاوت و دو طرح ساده یا سوراخدار آکوستیک تولید می‌شوند. سطح سوراخ‌های تایل و حاشیه تایل‌ها بسیار متنوع‌ هستند و این خاصیت، تایل‌ها را به دو دسته وسط پانچ و تمام پانچ تقسیم می‌کند. تایل‌ها در دو طرح سوراخ منظم و سوراخ نامنظم تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع تایل سقف کاذب

5. تایل‌های الیاف معدنی

تایل‌های الیاف معدنی معمولا به رنگ سفید و ابعاد 60*60سانتی‌متری تولید می‌شوند، البته با درخواست مشتری در اندازه‌های متفاوت هم تولید می‌شوند. بهترین نوع این تایل‌ها (AMF) می‌باشد که با ضخامت 15 میلیمتر ساخته می‌شوند.

تایل‌های معدنی از موارد زیر تشکیل شده است:

 1. مواد معدنی پشم سنگ
 2. خاک رس
 3. نشاسته ذرت
 4. پرلیت که این محصول بدون هر نوع مواد شیمیایی مضر است و قابلیت بازیافت دارد.

ویژگی‌های مهم تایل‌های الیاف معدنی عبارتند از:

 1. مقاوم در برابر آتش سوزی
 2. آکوستیک بودن
 3. عایق حرارتی
 4. سبک بودن آن‌ها

5. تایل آلومینیومی

تایل‌های آلومینیومی سقف‌هایی هستند که خیلی سریع اجرا می‌شوند و از نوع تایل آلومینیومی 30*30 و 60*60 بدون اینکه به پیچ کردن تایل به سازه نیاز باشد و هیچگونه بتونه کاری انجام شود با سرعت بالایی قابل استفاده و اجرا می‌باشند.

ویژگی‌های تایل‌های آلومینیومی عبارت است از:

 1. قابلیت شستشو دارند.
 2. قابلیت ترمیم دارند
 3. به راحتی به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب میتوان دسترسی داشت.
 4. دیگر نیازی به رنگ آمیزی سقف نمی باشد.

در محل‌هایی که پشت سقف کاذب را رطوبت یا لوله‌های تاسیساتی قرار گرفته باشند و امکان تعریق وجود دارد از تایل‌های پشت آلومینیوم دار استفاده می‌شود و در جاهایی که سقف کاذب معمولی باشد و فقط جنبه تزئینی داشته باشد از تایل روکشدار PVC رنگ شده استفاده می‌شود.

6. تایل شیشه‌ای

از ترکیب شیشه و فلز تشکیل شده است و در دکوراسیون داخلی و محیط‌های متفاوت و با مقاومت بالا و خاصیت ضد آب قابل اجرا می‌باشد. تایل شیشه‌ای در اندازه‌های متفاوت از کوچکترین اندازه 5*5 تا بزرگترین اندازه 30*30 قابل اجراست و باسرعت نصب بالا و تنوع در رنگ‌ها باعث زیبایی در ساختمان‌ها می‌شود.

کاربردهای تایل شیشه‌ای چیست؟

1. در پوشش سقف

2. تزیینات ساختمان و اماکن و ساختمان‌ها

3. در پوشش دیوارها همراه با پردازش نورهای مناسب زیبایی فوق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *