عایق حرارتی

ما می‌توانیم برای راحتی زندگی کنیم بدون این که زندگی را سخت کنیم از عایق حرارتی که در ساختمان‌ها استفاده شده است انرژی که تلف شده را به کمترین میزان برسانیم و از منابع انرژی که کارایی بیشتری دارد استفاده کنیم.

عایق حرارتی چیست؟

اگر در ساختمان به طور صحیح از عایق حرارتی استفاده شود می‌تواند به طور میانگین 50% از انرژی ساختمان را کم کند که در زمستان و هوای سرد اگر انرژی کمتری مصرف شود گرمای بیشتری را خواهیم داشت و همچنین در تابستان و هوای گرم هوای گرم فضا را کم می‌کند.

عملکرد انرژی با عایق حرارتی چیست؟

باید در نظر داشت که بیشترین بخش تامین انرژی جهان از منابع محدودی تامین می‌شوند مانند سوخت فسیلی نفت و گاز طبیعی که به سرعت در حال کاهش هستند. اما با پیشرفت علم توانسته‌اند طیف وسیعی از برنامه‌ها برای استفاده درست از انرژی به تشکیل دهند تا منابع کمتر از بین برود و عایق رطوبتی یکی از بهترین ابزارهای صرفه جویی در مصرف انرژی می‌باشد.
در کشور ایران به خاطر موقعیت جغرافیایی که دارد هرچه جلوتر می‌رویم مصرف انرژی بیشتری در زمستان برای گرمایشی و در تابستان برای سرمایشی مصرف می‌شود در کشور فقط 70% انرژی وارد می‌شود که 40% آن در ساختمان‌ها مصرف می‌شود.

نحوه مصرف انرژی در ساختمان‌ها به چه صور ت است؟

 • 50% در دیوارهای بیرونی
 • 20% در سقف‌ها
 • 20% در درها و پنجره‌ها
 • 10% در زیرزمین‌ها و دیوارهای پایه

نکته: استفاده از عایق حرارتی در ساختمان مصرف انرژی را تا 50% کاهش داده و هزینه آب و برق کمتر می‌شود.

عایق حرارتی چه فوایدی بر سلامت انسان دارد؟

استفاده از عایق حرارتی در داخل ساختمان باعث می‌شود انرژی حرارتی به صورت یکسان در تمام مناطق محل زندگی شما پخش شود.
عایق حرارتی در خارج از ساختمان نیز از عواملی مثل رطوبت و گرد و غبار و سرو صدا و آلودگی جلوگیری می‌کند و از سلامت انسان محافظت می‌کند.
عایق حرارتی به اقتصاد نیز کمک می‌کند.

همانطور که عایق رطوبتی خارج از ساختمان در برابر عوامل بیرونی محافظت می‌کند باعث کاهش هزینه‌های تعمیراتی نیز می‌شود. این امر باعث می‌شود وابستگی کشور به واردات سوخت‌های فسیلی کم شود و با کم شدن انرژی ساختمان به اقتصاد خانواده کمک می‌شود و باعث کم شدن مصرف سوخت گرمایشی می‌شود که به محیط زیست کمک زیادی می‌کند.

فواید عایق حرارتی

مهم‌ترین مزایای عایق حرارتی

مهم‌ترین مزایای عایق حرارتی عبارت است از:

 1. باعث کاهش هزینه گرمایشی می‌شود
 2. کاهش آلودگی صوتی

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. باعث کاهش هزینه گرمایشی می‌شود

استفاده از عایق حرارتی در ساختمان باعث صرفه جویی در انرژی برای گرم کردن می‌شود و باعث می‌شود گرما از بیرون دیوارها و سقف‌های خارجی به داخل ورود نکند و هوای خنک به خارج از ساختمان نرود. وقتی ساختمان عایق کاری باشد اتاق‌ها در زمستان گرم و در تابستان سرد هستند.

2. کاهش آلودگی صوتی

استفاده از عایق حرارتی باعث می‌شود صدای کمتری از داخل ساختمان به بیرون خارج و از بیرون به داخل وارد شود یک نمونه از عایق فیبری پشم شیشه یا پشم سنگ است که باعث کاهش نویز و عایق صوتی را افزایش می‌شود.

عایق کاری در ساختمان چه اهمیتی دارد؟

عایق کاری از بهترین راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی است که در زمستان خانه را گرم و در تابستان خنگ نگه می‌دارد.
در واقع دمای خانه را متعادل نگه می‌دارد و از آلودگی صوتی می‌کاهد. ازمهمترین بخش در خانه برای عایق بندی کردن دیوارها هستند زیرا دیوار ها 30 تا 40 درصد گرما را از دست می‌دهند. بعد از آن عایق بندی سقف می‌باشد و در آخر عایق بندی پنجره‌ها درها و کف خانه آسان‌تری جلوگیری کنند که از اتلاف برای اینکه بدانید هزینه مصرفی عایق بندی ساختمان به چه صورت می‌باشد به عواملی مانند نوع عایق بندی و اندازه ساختمان باید توجه داشت البته سال ساخت ساختمان‌ها نیز اهمیت دارند. شرکت آرین برج رادمان برای افزایش اطلاعات در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

عایق کاری سقف

عایق بندی سقف

متاسفانه مردم به سقف خانه‌های خود هیچگونه اهمیتی نمی‌دهند. یک سقف سالم در صرف هزینه بسیار مناسب است و می‌تواند محافظ خوبی باشد و از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید تعویض و یا تعمیر سقف است.

 • باعث می‌شود گرما به بیرون از ساختمان نرود. اگر سقف آسیب ببیند ساختمان در فصل سرما سردتر و در فصل تابستان گرم‌تر می‌شود.
 •  از عایق کاری در پشت بام منازل می‌توان از نشت جلوگیری کرد.
 • ارزش یک خانه به عایق کاری درست آن است یک سقف محکم و به روز ارزش خانه را افزایش می‌دهد.

عایق کاری سقف چه اثراتی بر هزینه‌های انرژی در ساختمان دارد؟

سقف خانه بیشتر از 35 درصد از انرژی گرمایی یک خانه را تامین می‌کند برای همین باید برای بهبود کارایی ساختمان و هنگام اجرای خدمات بازسازی منزل در اصفهان از عایق کاری سقف استفاده کرد. عایق بندی سقف مانند یک تهویه در سقف عمل می‌کند و درجه حرارت در خانه را حفظ می‌کند و از انرژی بهره وری می‌کند.

دلایل عایق بندی سقف چیست؟

عایق بندی سقف دلایل مختلفی دارد که شامل:

 1. از گرما جلوگیری می‌کند
 2. از گرما حفاظت می‌کند
 3. در انرژی و هزینه صرفه جویی می‌شود

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. از گرما جلوگیری می‌کند

برای سقف درطول سال با شرایط آب و هوایی هدف ما نگه داشتن حرارت است. مثلا در فصل زمستان گرما خارج نشود و در فصل تابستان گرما به خانه نفوذ نکند. به همین دلیل علت عایق بندی سقف ورود و خروج گرما در تابستان و زمستان به منازل می‌باشد.

2. از گرما حفاظت می‌کند

اگر سقف عایق بندی نشده باشد بیشتر گرما خارج می‌شود پس سیستم‌های گرمایشی برای گرم نگه داشتن منزل مناسب‌اند

3. در انرژی و هزینه صرفه جویی می‌شود

وقتی در منزل عایق بندی درست انجام شده باشد در مصرف انرژی و هزینه صرفه جویی می‌شود و می‌توانید گرما و سرما را در مواقع لزوم حفظ کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *